Efsanevi Analist, O Altcoin İçin Uyardı: Felakete Gidiyor!

Popüler altcoin ve stablecoin Tether (USDT) hakkında uzun yıllardır devam eden şüpheler yeniden alevleniyor. Tecrübeli trader ve tanınmış piyasa uzmanı Peter Brandt, Tether’in arkasındaki şirketi yolsuzluk ile suçlarken, bir sonraki FTX vakası olabileceğini öne sürdü. İşte detaylar…

Analist Brandt, popüler altcoin ve stablecoin USDT hakkında açıklama yaptı

Tether’in (USDT) ihraççısına yönelik yolsuzluk suçlamaları ve onun bir sonraki FTX olacağı yönündeki soruların artmasının ortasında, tecrübeli trader ve ünlü piyasa uzmanı Peter Brandt, popüler stablecoin’in bir felakete doğru gidiyor olabileceği yönündeki fikrini paylaştı. Brandt’ın endişeleri, tüketicileri koruma amaçlı kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Tüketici Koruyucuları Kuruluşu (Consumers’ Research) ile örtüşüyor. Tüketici Koruyucuları Kuruluşu, Haziran ayı başında Tether’i hedef alan bir kampanya başlattı ve USDT’nin tüketiciler için bir risk oluşturduğunu iddia etti.

Brandt, 19 Haziran’da yayınladığı bir gönderide, yıllardır Tether’in “nihayetinde bir felakete doğru ilerlediğini” savunduğunu ve ABD dolarının da Tether’den yıllar sonra “son bulacağını” belirtti. Tüketici Koruyucuları Kuruluşu, New York Times Meydanı’ndaki dev bir dijital reklam panosunda “Tether yolsuzluğa bağlı” mesajı yayınladı. Kuruluşun CEO’su Wild Hild, basın açıklamasında Tether ile FTX arasındaki şüpheli bağlantılara dikkat çekti. Hild şunları söyledi:

Tether’in on yıldır bağımsız denetim yaptırmayı reddetmesi ve ürünün teröristler ve insan/uyuşturucu kaçakçıları tarafından rutin olarak kullanılması gibi şüpheli iş uygulamalarına ışık tutuyoruz. Bu uyarı işaretleri göz önüne alındığında, Tether’in bir sonraki FTX olma ihtimalinden endişe duyuyoruz. Tüketiciler, sahip oldukları varlıkları doğru bir şekilde sertifikalandırmayı reddeden herhangi bir stablecoin şüphelenmelidir.

Brandt: ‘Gelecekte Tether olmamalı’

Daha yakın bir tarihte, Brandt’ın gönderisine de konu olan Tüketici Koruyucuları Kuruluşu tarafından hazırlanan bir raporda, “gelecek stablecoinlere ait olabilir, ancak Tether’i içermemeli” ifadesi kullanıldı. Raporda ayrıca Tether’in “ABD doları desteği konusunda piyasayı yanıltması, S&P’den 4/5 yüksek risk notu alması ve sıkı bir bağımsız mali denetime girmeyi reddetmesi” gibi suçlamalara yer verildi. Tüm bu iddialara ve Tüketici Koruyucuları Kuruluşu’nun milyon dolarlık kampanyasına rağmen, Tether şu ana kadar ABD dolarına bağlı kalmayı başardı. Ancak stablecoinlerin geçmişte de benzer krizlerle karşı karşıya kaldığını unutmamak gerekir.

Örneğin, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere algoritmik stablecoin LUNA/UST’nin çöküşü kripto para piyasasını uzun süreli bir durgunluğa sürükledi. Aynı zamanda Circle’ın USD Coin’i (USDC) de 2023 Mart ayında başarısız olan Silikon Vadisi Bankası’na (SVB) 3,3 milyar dolarlık maruziyeti nedeniyle değer kaybetmişti. Sonuç olarak, tecrübeli yatırımcılar ve tüketici koruma kuruluşları Tether ve USDT’nin geleceği konusunda soru işaretleri doğuruyor. Tether’in iddiaları yanıtlaması ve şeffaf davranması, yatırımcıların güvenini yeniden kazanması açısından kritik önem taşıyor. Ayrıca, stablecoin piyasasının geleceği için düzenleyici kurumların daha aktif bir rol üstlenmesi gerekebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir